“Oda do młodości”…

Szanowni Wyborcy!

Do większości z Państwa dotarło już z pewnością przedwyborcze wydanie specjalne “Głosu Choroszczy”. Skoro zadeklarowałam swoje poparcie w II turze Robertowi Wardzińskiemu, to do końca kampanii wyborczej właśnie to czynię. Nie jest niczym nowym, że KWW Porozumienie Wyborcze Wandy Jankowskiej nie zgadza się ze sposobem zarządzania naszą gminą, takie stwierdzenia padły m.in. na naszych spotkaniach przedwyborczych.

Logicznie myśląc, sześciu kandydatów na stanowisko burmistrza chyba myślało tak samo – ale mam prawo się w tej kwestii mylić. Wyniki I tury są czytelne – niezadowolenie z obecnych rządów wyraziło 4701 wyborców. Jest to zdecydowana większość w porównaniu z głosami jakie uzyskał Jerzy Ułanowicz (1077). Tym bardziej trudno mi zrozumieć “brudną” kampanię wyborczą prowadzoną przez stronę przeciwną.

Dzisiaj ok. godz. 19 (przez przypadek) wpadła mi do rąk kartka formatu A4 pt. “Sąsiedzi” – nawet nie próbuję jej interpretować, bo nie zniżę się do jej poziomu.

Jedyne co w tej chwili przed ciszą wyborczą przychodzi mi na myśl to “Oda do młodości” Adama Mickiewicza. Pisana w 1820 roku ,a nadal jakże aktualna.

Wszystkim polecam przypomnienie obowiązkowej lektury, to wielkie zadanie właśnie na ciszę wyborczą:

“Bez serc, bez ducha, to szkieletów ludy;

Młodości! dodaj mi skrzydła!”

Główną osią konstrukcyjną utworu jest ukazanie kontrastu, jaki jest widoczny pomiędzy dwoma pokoleniami – “młodych” i “starych”. Ci drudzy nazywani są szkieletami bez serc i ducha, ukazani są też jako płazy skorupy, zamknięci w sobie. Są to więc osoby niewykazujące zdolności do romantycznych uniesień, a ponadto zamknięte na rady i poglądy innych. To reprezentanci świata który musi zginąć i – co więcej – nic po nich nie pozostanie, przyszłość bowiem należy do pokolenia młodych. To młodość dodaje skrzydeł i wykreuje nowy świat, nowe realia.”

A oto link do całego utworu:

http://literat.ug.edu.pl/amwiersz/0004.htm

Tym, którym nie chce się zagłębiać w głębsze myślenie link do analizy i interpretacji:

http://sciaga.pl/tekst/14154-15-analiza_i_interpretacja_ody_do_mlodosci_adama_mickiewicza

Liczę na mądry wybór, zacznijmy nowy rozdział w historii Choroszczy. Obudźmy się w poniedziałek 1 grudnia 2014 roku  w nowej rzeczywistości.

Wygrajmy razem!